Daca intampini probleme Raporteaza bug
 
Pagina 1 din 9
123>Ultima   
 
Vezi primul necitit
 
23-07-2012,22:32
#1
Lara Data inregistrarii: 14/11/2006 Mesaje: 5 Online
In atentia jucatorilor de Whist
 
 

In atentia jucatorilor de Whist                                                                                                                    

In e-mail-urile trimise la adresa noastra in ultimele zile exista cateva nemultumiri mai frecvente cu privire la jocul Whist v.2. Ca sa nu va raspundem separat, va vom scrie aici punctul nostru de vedere.

Punctajul                                                                                                                                                  

O parte din jucatorii vechi sunt nemultumiti de noul sistem de punctare din Whist v.2.  Precizam ca vechiul punctaj exista inca si se poate juca daca cel care creeaza masa selecteaza "joc simplu" (care va fi redenumit in curand "punctaj clasic" pentru evitarea confuziilor).

Jocul cu miza este un plus adus jocului, nu un minus, si permite jucatorilor buni un castig mai consistent. De asemenea, jucatorii noi, insa care stiu bine sa joace au posibilitatea sa ajunga mai repede la un rating care sa le reflecte valoarea la acest joc. In acest moment ratingul reflecta mai mult vechimea pe site.

Tot referitor la miza, in urma sugestiilor voastre am facut 2 modificari la acest tip de joc:
   - Va fi necesar un minim 4 jucatori la masa  pentru a se juca cu miza.
   - Valoarea mizei va fi de maxim 300 de puncte, cu meniunea ca pe viitor va fi o camera pentru cei cu rating mai mare, unde se va putea miza mai mult.

Si nu in ultimul rand: nu se pierde niciun punct din cele castigate pana acum!  Punctele se vor aduna dupa cum am mai scris: puncte Whist + 10% puncte Whist v.2.


Grafica noului Whist

Grafica pentru Whist v.2 nu e cu mult modificata, culoarea din background si casetele ar fi cele mai "drastice" schimbari.
Probabil este vorba despre obisnuinta pentru cei mai multi dintre voi, insa imbunatatirile sunt vizibile.

Casetele sunt usor marite si vor permite pe viitor afisarea la avatar a unei imagini alese de voi, nu doar
a avatarurilor standard de pe Joci.ro.


Jocul la 0

Jocul la 0 a fost scos complet din Whist v.2, in primul rand pentru ca se abuza de el, nejustificat de multe ori, stricand jocul si cheful celorlalti. In al doilea rand, punctajul pentru jocul la 0 avantaja doar pe cel care termina cu 0 (desi poate a jucat bine doar jumatate de joc), pe cand cel care a jucat bine pe tot parcursul jocului se alegea cu -15, ca si restul jucatorilor.
Cu alte cuvinte, cine doreste maximul de puncte (sau miza mesei) trebuie sa fie un jucator bun de la inceput pana la sfarsit.

Si o ultima precizare: este normal ca lucrurile sa evolueze. Versiunea noua de Whist este imbunatatita si are multe plus-uri fata de varianta anterioara, era firesc ca ea sa inlocuiasca la un moment dat prima versiune. Asa se intampla peste tot si asa asa este normal, nu le puteam pastra pe amandoua. In plus, pe noua versiune este in lucru modulul de turnee si competitii.

Plus-uri in Whist v.2
  
   -  Whist v.2 deschide acum jocul  direct in camera (intr-un tab), eliminand din problemele tehnice anterioare
(cea mai intalnita problema era pop-up blockerul)
   -  Jucatorii inactivi 5 minute la masa de joc sunt dati automat afara de la masa
   -  Jucatorii inactivi 30 minute in camera sunt dati automat afara
   -  Cei care injura in chat-ul din camera sunt sanctionati automat (fara raportari din partea altor jucatori) dupa cum urmeaza: la prima injuratura au automat avertisment, la a doua injuratura vor fi dati automat afara din camera, iar daca reintra si injura a treia oara primesc automat 3 zile suspendare.
   -  Bonusul de puncte: daca jucatorul de pe primul loc termina cu un scor mai mare de 150 p., atunci el va primi la final
punctele castigate + un bonus de 20% din aceastea.
   -  Daca un jucator pierde conenxiunea la internet, atunci el se poate reconecta timp de 1 minut daca netul revine
   -  posibilitatea de organizare pe viitor a turneelor si a competitiilor


Speram ca prin ceea ce am scris mai sus am lamurit cele mai frecvente intrebari. Va dorim multa bafta la joc!
Echipa Joci.ro

 
24-07-2012,09:35
#2
Rares78 Data inregistrarii: 12/11/2011 Mesaje: 1 Online
 
 

si in al doilea rand pentru a discuta pe chat trebuie data pagina in jos , asa ca de ce nu faceti ceva sa mearga pe tot ecranul?

 
24-07-2012,10:03
#3
sIrenne Data inregistrarii: 12/07/2007 Mesaje: 814 Offline
 
 

Grafica actuala a fost implementata pentru a face posibila implementarea soft-ului pentru competitii si pentru a remedia unele probleme ce tineau de pop-up. Daca e vorba doar despre culori, atunci da, e doar o chestiune de obisnuinta, de scoatere din comfortul a ceea ce e cunoscut.

Daca singura nemultumire e cea legata de culoare, atunci avantajele aduse de aceasta schimbare vor cantari mai mult in experianta oferita de joc. Pe masura ce se va juca, vor aparea cu siguranta chestiuni obiective care pot fi dezbatute. Punctajul a fost transferat in asa fel incat sa nu afecteze ierarhia de la Whist-ul clasic.

 
24-07-2012,10:11
#4
sIrenne Data inregistrarii: 12/07/2007 Mesaje: 814 Offline
 
 
Citat de la Rares78:

si in al doilea rand pentru a discuta pe chat trebuie data pagina in jos , asa ca de ce nu faceti ceva sa mearga pe tot ecranul?

Chat-ul nu se vede pe unele computere care au monitoare mai vechi (cu rezolutie setata mai mica) sau pe unele monitoare de laptop.

Pentru a schimba aceasta situatie, faceti click dreapta pe Desktop, mergeti la Properties - tab Settings si in stanga jos aveti categoria "Screen resolution". Mutati sageata mai spre dreapta pana obtineti un aspect care se potriveste monitorului vostru si exigentelor fiecaruia. Repetati procesul pana obtineti efectul dorit si asezarea pe care o vreti in ecranul cu masa de joc.

 
24-07-2012,12:04
#5
_TequilaSunrise_1 Data inregistrarii: 04/07/2011 Mesaje: 35 Online
aiurea
 
 

in camera si la masa imi arata alt punctaj si in afara camerei si statistici altu.......si de ce sa nu joace si in 3 cu miza ? daca se joaca intre 3-6 jucatori, si cum in 4 maxim 300 ? fara joc la 0.....le-ati facut tocanita din 3 variante nu mai e una ok si ditamai camera ca tre sa schimbe omu rezolutia sa vada .....

 
24-07-2012,12:53
#6
sIrenne Data inregistrarii: 12/07/2007 Mesaje: 814 Offline
micile inadvertente se vor repara astazi
 
 

 - miza maxima la maxim numar de jucatori pentru a evita siatuatiile in care se joaca la masa cu clone pentru a aduna multe puncte
 - se lucreaza acum la repararea micilor bug-uri vizuale precum diferenta dintre punctajul la intrare pe pagina de joc si punctajul din camera (cel din camera e cel cu care jucati); se va rezolva azi
 - topul si statisticile vor fi preluate de la Whist clasic (+ 10% puncte de la v2 pentru cei ce au jucat inainte) si pastrata ierarhia pentru a se putea acorda premiile la sfarsitul lunii; maine dimineata acestea vor fi in ordine

Ne cerem scuze pentru inconveniente. Erorile tranzitiei intregii baze de date nu puteau fi observate decat live si vor fi corectate in totalitate pana maine dimineata.

Explicatiile in legatura cu jocul la 0 le gasiti in post-ul initial al adminului Lara.

 
24-07-2012,13:32
#7
ardilos Data inregistrarii: 29/11/2009 Mesaje: 11 Online
groaznic
 
 

am stat 43 min  la un joc pt ca adrian_87 nu juca .ati scris  mai sus ca jucatorii  care nu joaca la o masa 3 min sunt scosi automat. 

 
24-07-2012,16:11
#8
sIrenne Data inregistrarii: 12/07/2007 Mesaje: 814 Offline
 
 

Am descoperit eroarea. La reconectare userul revine la masa dar nu poate juca sau primeste un ecran negru. Atunci sistemul il vede ca si cum nu ar fi la masa si nu-l poate exclude. In seara aceasta vor fi resetate toate mesele, fapt ce va rezolva problema.

Singura camera care nu are acest bug momentan este "Camera noua"

Multumesc pentru semnalarea erorii.
Succes  la joc

 
24-07-2012,18:12
#9
Azureus Data inregistrarii: 26/05/2008 Mesaje: 6 Online
Ati uitat sa precizati minusurile!!!
 
 

1. Jocul este indoit de flash in asa hal ca la un moment dat nici nu mai vezi ce carti se deruleaza prin fata ta!
2. 99% din display-urile din ziua de azi sunt in format HD iar grafica jocului nu prea se pupa!
3. Daca la versiune veche jucai in medie 20-22 de min, acum joci 25-30 min in cazul cel mai fericit!!!
In concluzie, unde este progresul?!?

 
24-07-2012,18:32
#10
Danyy95 Data inregistrarii: 24/07/2012 Mesaje: 6 Online
problema whist v2
 
 

salutare! mi-am facut azi cont pe joci.ro si cand intru la whist v2,surpriza: am 0 puncte,iar cand dau regenerare nu se intampla nimic.DE CE?

 
Pagina 1 din 9
123>Ultima